Quito – hlavní město Ekvádoru

0
364

Quito je hlavním městem Ekvádoru a zároveň druhým nejvýše položeným hlavním městem světa.

Nejlépe položeným hlavním městem světa je La Paz v Bolívii, který leží v nadmořské výšce 3 640 metrů. Quito je druhé a leží v nadmořské výšce 2850 metrů. Třetí je Bogota, ta se nachází v nadmořské výšce 2 625 metrů. Všechno jsou to jihoamerická města a spojuje je jedno pohoří. Andy.

Andy se táhnou v délce 7 tisíc kilometrů podél západní části jihoamerického kontinentu a jsou „posety“ vulkány. I u města Quito se nachází jeden aktivní vulkán, jmenuje se Pichincha. Na jeho svazích se odehrála slavná bitva, kde pod velením Simona Bolívara generál Antonio José de Sucre vybojoval vítězství nad španělskou královskou armádou. Nešlo o nic méně než o vymanění se zpod koloniální nadvlády Španělska. K bitvě došlo 24. května roku 1822. A když jsme už tolik zmiňovali ty nadmořské výšky, tak ještě jeden údaj. Bitva se odehrála v nadmořské výšce 3 500 metrů.

Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
Závěrečná fáze války o nezávislost již trvala dva roky a stále nebylo jasné, jak to dopadne. Odhodlání Simona Bolívara a jeho věrných generálů a vojáků vedlo nakonec k úspěchu. Tímto vítězstvím si zabezpečila provincie Quito svoji svobodu a tak se mohla spojit s ostatními, již osvobozenými částmi budoucího Ekvádoru, kterými byli Guayaquil a Cuenca.

Zatímco Sucre jako útočník měl k dispozici 2971 mužů, jeho protivník polní maršál Melchor Aymerich měl na obranu španělských zájmů k dispozici 1894 vojáků. Vypochodoval s nimi ven z města, aby obyvatelstvo nebylo do konfliktu zataženo a celá bitva trvala nakonec jen 3 hodiny. O vítězství rozhodlo to, koho vojsko se nacházelo na svazích sopky Pichinche výše, neboť ten měl výhodu boje z kopce směrem dolů. Aymerich uznal svou porážku a druhý den, 25. března 1822 otevřel brány města vítěznému vojsku a vzdal se osvobozenecké armádě. Byl to čestný boj a nikdo z civilistů nebyl ani zraněn, ani město nebylo zničeno. Nyní dvě stě let poté se zde v Evropě vede válka mnohem špinavějším a nečestnějším způsobem. Putinova armáda útočí na města, jejichž obyvatelé z nich musí utíkat, aby si zachránili holý život. Ti, kterým se to nepodaří čelí bombardování svých měst, nemocnic či dokonce porodnice. Jeho barbarství, bezcitnost a podlost jsou urážkou lidskosti. Má na rukou krev nevinných a doufám, že bude za to potrestán.

Quito je nádherné město a bylo také již během bitvy na svazích sopky Pichinche. Možná i proto se obě strany konfliktu pustily do bitvy raději mimo město. Uchránili ho tak před zničením a my nyní můžeme obdivovat jeho památky. Jeho historické centrum bylo spolu s Krakovem zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO 18. září roku 1978 jako první na světě.

Prohlídku historické části města je třeba začít na hlavním náměstí, které se jmenuje La Plaza Grande, ale někdy ho jmenují i ​​Plaza de la Independencia, protože se v jeho středu nachází památník hrdinům, kteří se jako první vyslovili pro nezávislost na španělské koruně. Stalo se tak 10. srpna roku 1809. Toto hnutí bylo velmi rychle potlačeno, ale myšlenka samostatnosti už z hlav budoucích Ekvádorců nevyprchala. Dá se říci, že v tento den začal více než desetiletý boj o nezávislost dokončený bitvou na svazích sopky Pichinche.

Náměstí obklopují samé významné budovy, z nichž nejkrásnější jsou katedrála a prezidentský palác. Palacio de Carondelet byl kdysi sídlem guvernéra, dnes je sídlem prezidenta. Budovu jsme si mohli prohlédnout jen zvenčí, protože bývalý prezident Ekvádoru (má takové odporné jméno, jmenuje se Lenin Moreno) ho pro veřejnost uzavřel a současný prezident pan Guillermo Lasso si ještě nenašel čas, aby ho vrátil veřejnosti.

Monumento a la Independencia, nebo také Monumento a los Heroes del 10 de agosto.