Hned na úvod odpovím na pár klišé otázek. Je špinavý? I ano i ne. Je nebezpečný? I ano i ne. Je hezký? I ano i ne. Vrátil bych se sem ještě jednou? … rozhodně Ano!!!
Určitě je to jedinečné, specifické město, které v celé Itálii nemá podobu. Možná trochu se mu podobá sicilské Palermo, ovšem v Neapoli je cítit ve vzduchu něco jiného. Je to mix chudoby, historie, bohatství, kriminality, hrdosti, moderny, fotbalu,… prostě jedinečný! Pokud se budeš dívat, srovnávat a hodnotit každou maličkost, ať už je to stánek s jídlem, kostel, hrad, obyčejná budova, ale i samotné obyvatele tak se ti určitě nebude líbit. Avšak v celkovém širším kontextu vše toto do sebe perfektně zapadá a vytváří jedinečnou atmosféru města, kterou si určitě zamiluješ.
Čtěte také:
Využijte dovolenou v zimě na lyžování a získáte následující výhody
Čtěte také:
5 věcí, které musíte vidět v Českém Švýcarsku
Čtěte také:
Mystická Česká republika – navštivte místa se silnou energií
Čtěte také:
Cykloexpedice českou Vysočinou
Čtěte také:
Bizarní zvyky národů z celého světa
Čtěte také:
Rakousko od pondělí 8. listopadu zpřísňuje pravidla pro neočkované
Čtěte také:
3 věci, které zažijete pouze v Záhřebu
Čtěte také:
Tel Aviv: Dovolená v Amsterdamu Blízkého východu
Čtěte také:
Zapomenutý východní Island
Čtěte také:
Labradorit
Letiště má Neapol pěkné, moderní s výbornou polohou, jelikož se nachází přímo ve městě. Nemusíš se tedy přepravovat ještě další hodinu. Z letiště chodí shuttle bus přímo do centra resp. k hlavnímu vlakovému nádraží. Stojí asi 500m přímo naproti odletové hale. Také na stejném místě stojí i další „živnostníci“, kteří obsluhují mini vany a také vás svezou do města. Jízdenka stojí stejně 5 € jako v autobuse. Já jsem využil právě tuto službu a v pohodě, žiji 😊. Pokud pokračujete dál na pobřeží Amalfi, nebo k Pompejím či sopce Vesuv tak právě odtud odjíždí vlak.
Co je vidět?
Ze železniční stanice je to do centra jen kousek. I když centrum to je vlastně změť všelijak vypadajících uliček, které jsou tvořeny bary, street food-mi, reštikami a malými obchůdky. Samotný Neapol nenabízí nějaké bohaté kulturní dědictví. Takže asi tě zklamu pokud se chystáš poohlížet si historické budovy, památky, sochy či kostely. Toto není Řím ani Florencie či Milán. Ale zase abych neodrazoval, když pojedeš po Via dei Tribunali tak určitě omrkni Neapolské Duomo, Banksyho počin Madonna con la Pistola, či kapli Sansevero. Kostelíků je zde docela dost, některé jsou zvenčí dost zajímavé, atypické. Také často po městě natrefíte na sošku panny Marie, při které zvykne být i jiný stejně důležitý patron – Diego Maradona.
Na konci Via dei Tribunali je Mercato Pignasecca. Jedná se o otevřený trh s rybami, ovocem, knihami, oblečením a pod. Kousek od trhu je nádraží vlakové nádraží Montesanto odkud jde zubačka na hrad Sant Elmo.
Uvnitř jsem sice nebyl ovšem z hradu je velmi pěkný výhled na město pod Vesuvem. Dá se sem dostat i pěšky, já jsem tuto cestu zvolil směrem dolů. Pokud budeš pokračovat do čtvrti Quartieri Spagnoli, která leží pod hradem, vychutnáš si atmosféru fanoušků Partenopei. Všude visící vlajky klubu, street art-om posprejované budovy a portréty nesmrtelného Diega.
Následně z této čtvrti se můžeš vydat na jih směrem k přístavu. Projedeš vedle Galerie Umberto I, která se nápadně podobá Galerii Vitto Emanuele v Miláně. Dále na Piazza del Plebiscito, kde se nachází královský palác až dorazíš k promenádě v přístavu, která vede k pevnosti Castel dell Ovo. Hrad byl v době Covid pandemie uzavřen, ale iz venku je pěkný. Pokud si chceš zpátky do centra zkrátit cestu odvez se místním metrem a rozhodně zajeď na stanici Toledo. Zjistíš, že stanice metra nemusí být jen šedá a betonová, když se do toho pustí moderní umělci.
Co jíst?
Pizzu, pizzu, pizzu!
Vždyť právě tady se narodila ta pravá pizza, jejíž barvy tvořily červená (rajčata), bílá (mozzarela) a zelená (bazalka) – jako italská trikolora. Všude po městě jsou různé street food stánky ovšem pokud chceš ochutnat tu originální tak hledej označení Vera pizza Napoletana. Pizza už nikdy nebude jako dřív. Také určitě ochutnej Arancini. Typické jídlo na jihu Itálie. Jedná se o smaženou rýžovou kuličku plněnou např. rajčaty, sýrem, masem, houbami, rybami, … Kromě toho Neapol nabízí další klasiky jako výborné těstoviny a jelikož leží u moře tak ryby a mořské plody. Pokud se budeš chtít osvěžit příjemným pitím tak ochutnej citrónovou variantu oblíbeného Aperolu, tzv. Limone Spritz.
I když jsem za celou dobu neměl žádnou nepříjemnou zkušenost přidávám pár doporučení:
Nenavštěvuj tmavé liduprázdné uličky
Ve čtvrti Quartieri Spagnoli, když uvidíš vlajku „Ultras“ tak tam raději nechoď a pokud na tebe bude někdo kývat tak ta volá na drogy.
Večer je v uličkách plno lidí takže bezpečnost je relativně ok, přesto se drž bodu 1.
Samozřejmě platí, že není třeba „dráždit hada“ čili vystavovat na odiv svůj Ajfon, peněženku a pod.
A když večer budeš ve městě slyšet ohňostroj, nechoď ho hledat, to jen přišla zásilka drog.
Určitě doporučuji využívat mapy v mobilu. Několik uličky vypadají stejně a občas je obtížné se v nich orientovat.