Na česko-německé hranici v blízkosti městeček Česká Kamenice, Rumburk, či Varnsdorf, najdete divokou přírodu soutěsek a roklin – České Švýcarsko. Tato nádherná oblast je protkána spoustou cestiček pro pěší turisty, kteří se rozhodli poznat krásu tohoto kraje.
Romantický kraj objevili pro turisty v 18. století zejména pochopitelně „romantičtí“ malíři působící v Drážďanech, kteří sem začali podnikat první výlety a hledat inspiraci pro svou tvorbu. Mezi nimi i dva Švýcaři, kterým tento kraj připomínal domovinu. Odtud pochází i jeho název. Chcete se vydat do nádherné přírodní oblasti – České Švýcarsko a potřebujete pár tipů a rad? Tady vám je pár nabízíme.
Čtěte také:
Využijte dovolenou v zimě na lyžování a získáte následující výhody
Čtěte také:
Mystická Česká republika – navštivte místa se silnou energií
Čtěte také:
Cykloexpedice českou Vysočinou
Čtěte také:
Bizarní zvyky národů z celého světa
Čtěte také:
Rakousko od pondělí 8. listopadu zpřísňuje pravidla pro neočkované
Čtěte také:
3 věci, které zažijete pouze v Záhřebu
Čtěte také:
Tel Aviv: Dovolená v Amsterdamu Blízkého východu
Čtěte také:
Neapol - Co vidět a je třeba se ho opravdu bát?
Čtěte také:
Zapomenutý východní Island
Čtěte také:
Labradorit
Hrad nad Českou Kamenicí
Česká Kamenica může být startem nebo i cílem množství výletů do blízkého i vzdáleného okolí. Kamenický hrad stojí na Zámeckém vrchu nad městem a poté, co na něj vyšlapete, najdete obvodové zdivo, palác a pěknou novou rozhlednu, ze které je nádherný výhled. Hrad je přístupný celoročně.
česká kamenice hrad
Dolský mlýn
Zhruba tři kilometry od Jetřichovic naleznete romantické torzo Dolského mlýna. Ruina v údolí řeky Kamenice je přístupná pro pěší i cyklisty. V kamenné stavbě hospodařili mlynáři s přestávkami již od roku 1515. Dnes však místo proslavili hlavně pohádky. Natáčeli se zde Pyšná princezna, Ztracený princ a Peklo s princeznou.
dolský mlýn
Kaňon na řece Kamenice
Najdete je poblíž Hřenska a jde o hluboké kaňony, které řeka v pískovci vymlela během statisíců let. Ve směru toku se nachází i Divoká a Edmundova soutěska. Edmundovou a Divokou soutěskou vede turistická stezka, v neschůdných částech se dá plavit i na pramicích. V Edmundově soutěsce lodě plují přibližně kilometr, v Divoké pak 450 metrů. Hlavně pro děti jde o nevšední zážitek.
kanon řeky Kamenice
Brtnický nebo i Loupežnický hrádek
Asi dva kilometry od vesnice Brtníky uvidíte pozůstatky silnic vysekaných do skal a místa, kde byla do pískovce zabudována dřevěná stavba. Neznáme účel hradu ani jeho původní název, je však pravděpodobné, že ve 14. století posádka hlídala obchodní cestu do Lužic.
Pravčická brána
Největší přírodní skalní brána Evropy – Pravčická brána (šířka je 27 metrů, výška klenby 16 metrů) leží asi tři kilometry od Hřenska. Dostat se sem lze ale i po turistické značce z Mezní Louky. Túra trvá asi 2-3 hodiny a vede skrz nádherné přírodní prostředí. Doporučujeme začít v Mezní Louce a dole seběhnout trasou na Hřensko. Zejména z Mezní Louky k Pravčické bráně vede pohodlná cesta se spoustou vyhlídek a průchodů pod skalní stěny. Již v roce 1826 byl pod skalním obloukem postaven výčep. Současný hotel s názvem Sokolí hnízdo nechal na konci 19. století postavit knížete Edmund Clary-Aldrigen jako výletní zámek pro své hosty.